doma
o nástroji
ukázky
fotogalerie
reference
kontakt
O historii >
O výrobě >
O hře >
sundrum

Historie nástroje - Hank drumu

Tento typ nástroje, obecně nazývaný Hank drum (odvozenina od dnes až mýtického nástroje Hang drumu a nebo složenina slov "hand" a "tank") vychází z dřevěných štěrbinových - jazýčkových bubnů, známých od přírodních národů napříč světem. Původ kovového Hank drumu sahá do roku 2008, kdy chlapík jménem Dennis Havlena tento nástroj vymyslel a zkonstruoval. Poté začal Dennis svůj nápad prostřednictvím internetu sdílet a zaujal tak mnoho lidí, kteří si tento nástroj zamilovali pro svou až geniální jednoduchost a přitažlivost zvuku. Někteří z nich začali s domácím experimentováním a vyvinuli své vlastní verze tohoto nástroje. Na světovém trhu můžete najít pár komerčních výrobců (hlavně v USA). Z těch nejznámějších je to např. Hapi drum, Zen Tambour, Milltone a další.

Původní Dennisův nápad využíval a recykloval staré použité bomby od plynu. Takže vlastně každému relativně dostupný materiál, se kterým lze experimentovat.. Vhodné plynové bomby se nacházejí především v USA.. na evropském kontinentě se vyrábějíí odlišné nádoby, které pro výrobu nástroje už tak vhodné nejsou. Určujícími faktory charakteru zvuku jsou: tvar a velikost nádobky, tloušťka materiálu a kvalita materiálu.

Sundrum

V roce 2010 jsem na internetu objevil Dennisův nápad a totálně mě okouzlil. Začal jsem tedy experimentovat, jak tento jeho nápad zrealizovat.

Začal jsem sháněním a sbíráním všelijakých kovových nádob. Poté, co jsem prostudoval dostupné informace na internetu jsem mohl rozjet experimenty. Po následném rozřezání a rozvrtání spoustů druhů nádobek, zničení kopy vrtáků a pilových listů jsem sice dospěl k relativně zajímavému výsledku, ale stále jsem nebyl docela spokojen. Zjistil jsem, že materiál ze kterého jsou nádobky vyrobeny není v tomto směru ideální (kvalitní) nebo je buďto příliš tlustý či zase příliš tenký. Po dlouhém hledání jsem tedy našel a oslovil firmu, která mi s tímto vypomohla a ideální nádobky byla schopna vyrobit. To by mohl být konec příběhu, ale cesta k dobrému zvuku teprve začala...

Sun´di Baad

Sun´di Baad (nebo jednodušeji Sundibaad) je má identita pod kterou se věnuji výrobě Sundrumů, a občas také jiných věcí, z nich některé jsou ve fázi vývoje a experimentů.

Slovo Sundibaad vám určitě né náhodou připomíná jméno námořníka Sindibáda z příběhů tisíce a jedné noci. Už v dětství mě oslovila poetika a obrazové zpracování tohoto příběhu v podání Karla Zemana a provází mne stále. Z vyprávění číší láska k objevování a prozkoumávání s čímž plně rezonuji. Slovo Sun tedy Slunce jako život sám... Slovo Baad (bad) znamená v němčině lázeň.. Sundibaad je tedy taková slovní hříčka, kterou si volně překládám jako sluneční lázeň či koupel.

Tvořivá ruční práce a prozkoumávání zvukových i jiných možností mě zajímá a naplňuje, proto se věnuji výrobě a zdokonalování nástrojů s veškerou láskou a péčí.