doma
o nástroji
ukázky
fotogalerie
reference
kontakt
sundrum

Videa ke shlédnutí ZDE

Zvukové ukázky

Zde najdete zvukové ukázky některých dostupných modelů Sundrumů. Bohužel nejsou zde zatím všechny modely a ladění, které vyrábím, ale pracuji na tom :)

Přes veškerou snahu není možné zvuk tohoto nástroje sejmout a následně reprodukovat stoprocentně realisticky. Proto je vždy nejlepší poslech naživo. Zvuk jednotlivých ukázek se může lehce lišit. Je to dáno druhem použitých paliček, popř. zde může určitou roli hráti i lehce rozdílné nasměrování mikrofonu při nahrávání. Není to tedy tím, že by mělo každé ladění jiný zvukový charakter.

V ukázce je vždy první část hry paličkama a následně část hry rukama.

Ladění Sundrumu

Ladění nástroje je možné udělat v podstatě jakékoliv. Je tu ale několik důvodů, proč dělám běžně pouze některá vybraná, která se osvědčila.

Jeden vymezující faktor je maximální možná, či ještě dobře znějící, hloubka a výška tónu. Ta je u 8 a 10- tónových Sundrumů cca od E 3 až po Dis 5. Za určitých podmínek lze ale udělat tóny znějící až o dvě oktávy výše. U UFO Sundrumů Fis3 - Gis5 (oktávové mohou jít ještě min. o oktávu výš)

Další faktor výběru je samozřejme "zvukový pocit" ze stupnice. Po průběžném zkoušení vykrystalizovalo několik zásadnějších ladění. Vzhledem k tomu, že jsem spíše praktický muzikant než znalec teorie, nevycházejí tónové postupy prvotně z různě nazývaných známých stupnic, ale spíše z pocitu, zkoušení stupnic na jiných nástrojích a funkčnosti na Sundrumu.

Omluvte také prosím nesprávné značení tónů a tonalit, nicméně pro orientaci je to vyhovující. Tóny C, D, E, F, G, A, H jsou jako bílé klapky na klaviatuře, tóny s přidaným "is" jsou o půltón výše a označují jakoby černé klapky. V některých popisech mám místo správného evropského H, americké B. Oběma písmeny myslím totožný tón :)

 

 

Sundrum 8-tónový

Již nevyrábím.

 

moll:

F-Gis-C-Dis-f-gis-ais-c

F-Gis-C-Dis-g-gis-ais-c

F-Gis-C-Cis-Dis-f-gis-c

F-Gis-C-Dis-f-g-gis-c

F-Gis-C-Cis-dis-f-g-gis

F-Gis-C-Cis-f-gis-ais-c

Fis-A-B-Cis-E-fis-gis-a

G-Ais-D-F-a-ais-c-d

G-Ais-D-F-g-a-ais-d

G-Ais-D-Dis-F-g-ais-d

 

dur:

F-A-C-D-f-g-a-c

F-A-C-E-f-g-a-c

F-Ais-C-D-f-g-a-c

 

Sundrum 10-tónový

Sundrum s 10ti tóny je určen těm, kteří chtějí mít k dispozici více hracích kombinací. Zvuk je také lehce odlišný... o něco hutnější a otevřenější. Ukázky budou postupně přibývat...

 

moll:

G-Ais-C-D-F-g-a-ais-c-d

G-Ais-C-D-F-g-a-ais-d-f

G-D-Dis-F-G-a-ais-c-d-f

F-C-Cis-Dis-f-g-gis-ais-c-dis

 

dur:

F-Ais-C-D-f-g-a-ais-c-d

F-A-Ais-C-D-f-g-a-c-d

Fis-B-Cis-Dis-F-Fis-Gis-Ais-Cis-Dis

F-A-C-D-E-f-g-a-c-d

Fis-Ais-Cis-Dis-f-gis-ais-c-cis-f

 

Sundrum UFO

Zvuk je u nástrojů tvaru UFO o něco hlasitější, čistější a jasnější, tóny hrají odděleněji (méně se ovlivňují) a více se nesou. (některé zvukové parametry jako je hlasitost, prostorovost se nahranými ukázkami nedají přenést) Jsou tvarem uzpůsobeny pro hru rukama, nicméně s paličkami fungují také skvěle.

 

Sundrum UFO 11-tónový s oktávami

Středový tón je základním tónem stupnice. Je koncipován tak, aby zněl co možná nejbasověji. Horní část korpusu - kolem středu - je naladěna většinou na dva tóny: na vysoký základní tón pod hlavním Jazýčkem a doplňující tón nad ním. Toto vyladění umožňuje hrát i na tělo nástroje. Výborně se to dá využít při hraní rukama na tzv. paradidly - tzn. hluché doby. Okolo středového tónu je dalších 5 nejnišžích tónů, na okrajích pak 5 nejvyšších tónů, které mají pod sebou ještě své oktávy. Při rozeznění tónu s oktávou se následně rozezní i tato vyšší oktáva. Zvuk je tak ve vyšších harmonických frekvencích košatější, výraznější a má delší dozvuk.

 

moll:

G-Ais-C-D-F-g-ais-c-d-f-g

G-Ais-D-Dis-F-g-a-ais-c-d-f

G-Ais-D-Dis-F-g-a-ais-d-f-g

Fis-A-Cis-D-E-Fis-Gis-A-Cis-E-Fis

dur:

G-H-D-E-Fis-g-a-h-d-e-fis

 

Sundrum UFO 13-tónový s oktávami

Sundrum s 13ti tóny a oktávami je o něco větší - průměr cca 47 cm. Má proto větší objem a objem rovná se více ozvěny - prostoru ve zvuku. Váží cca 4 kg. Středový basový tón je základní tón stupnice, kolem je 6 hlubších tónů a na okrajích 6 vysokých tónů, všechny s oktávami. Hraní rukama i paličkami. Ukázky budou postupně přibývat...

 

moll:

E moll - 1

E moll - 2

E moll - 3

 

dur:

D dur - 1

D dur - 2

D dur - 3

 

Sundrum UFO Dual tone

Tento model je stejně velký jako Sundrum 13-tónový. Jazýčky kolem středového tónu jsou rozděleny napůl a tvoří souzvuk dvou tónů. Jsou k nim přidruženy další dva doplňkové tóny, čili každá skupinka obsahuje 4 tóny a skupin je celkem šest. Na obvodu jsou tóny umístěny stejně jako u 13-tónového. Tento typ má velmi amosférický, prostorový a éterický zvuk.. jednotlivé tóny se mísí a více splývají.

 

E moll - 1