doma
o nástroji
ukázky
fotogalerie
reference
kontakt
sundrum

Videa ke shlédnutí ZDE

Zvukové ukázky

Zde najdete zvukové ukázky některých dostupných modelů Sundrumů. Bohužel nejsou zde zatím všechny modely a ladění, které vyrábím, ale pracuji na tom :)

Přes veškerou snahu není možné zvuk tohoto nástroje sejmout a následně reprodukovat stoprocentně realisticky. Proto je vždy nejlepší poslech naživo. Zvuk jednotlivých ukázek se může lehce lišit. Je to dáno druhem použitých paliček, popř. zde může určitou roli hráti i lehce rozdílné nasměrování mikrofonu při nahrávání. Není to tedy tím, že by mělo každé ladění jiný zvukový charakter.

V ukázce je vždy první část hry paličkama a následně část hry rukama.

Ladění Sundrumu

Ladění nástroje je možné udělat v podstatě jakékoliv. Je tu ale několik důvodů, proč dělám běžně pouze některá vybraná, která se osvědčila.

Jeden vymezující faktor je maximální možná, či ještě dobře znějící, hloubka a výška tónu. Ta je u 8 a 10- tónových Sundrumů cca od E 3 až po Dis 5. Za určitých podmínek lze ale udělat tóny znějící až o dvě oktávy výše. U UFO Sundrumů Fis3 - Gis5 (oktávové mohou jít ještě min. o oktávu výš)

Další faktor výběru je samozřejme "zvukový pocit" ze stupnice. Po průběžném zkoušení vykrystalizovalo několik zásadnějších ladění. Vzhledem k tomu, že jsem spíše praktický muzikant než znalec teorie, nevycházejí tónové postupy prvotně z různě nazývaných známých stupnic, ale spíše z pocitu, zkoušení stupnic na jiných nástrojích a funkčnosti na Sundrumu.

Omluvte také prosím nesprávné značení tónů a tonalit, nicméně pro orientaci je to vyhovující. Tóny C, D, E, F, G, A, H jsou jako bílé klapky na klaviatuře, tóny s přidaným "is" jsou o půltón výše a označují jakoby černé klapky. V některých popisech mám místo správného evropského H, americké B. Oběma písmeny myslím totožný tón :)

 

 

Sundrum 8-tónový

8-tónové Sundrumy jsou laděny převážně do mollových a durových tónových postupů obsahujících 5 někdy 6 odlišných tónů.
Tři (popř. 2) tóny jsou zdvojené v oktávě. Ve většině případů je nejhlubší tón také základním tónem dané stupnice. Aktualně ladím nástroje nejvíce do F dur a moll, případně G dur a moll. Dle domluvy lze ale tónové postupy realizovat v jinýcch tóninách. Je dobré ale dodržet nejhlubší tón v rozmezí E3-G3.

 

moll:

F-Gis-C-Dis-f-gis-ais-c

F-Gis-C-Dis-g-gis-ais-c

F-Gis-C-Cis-Dis-f-gis-c

F-Gis-C-Dis-f-g-gis-c

F-Gis-C-Cis-dis-f-g-gis

F-Gis-C-Cis-f-gis-ais-c

Fis-A-B-Cis-E-fis-gis-a

G-Ais-D-F-a-ais-c-d

G-Ais-D-F-g-a-ais-d

G-Ais-D-Dis-F-g-ais-d

 

dur:

F-A-C-D-f-g-a-c

F-A-C-E-f-g-a-c

F-Ais-C-D-f-g-a-c

 

Sundrum 10-tónový

Sundrum s 10ti tóny je určen těm, kteří chtějí mít k dispozici více hracích kombinací. Zvuk je také lehce odlišný... o něco hutnější a otevřenější. Ukázky budou postupně přibývat...

 

moll:

G-Ais-C-D-F-g-a-ais-c-d

G-Ais-C-D-F-g-a-ais-d-f

G-D-Dis-F-G-a-ais-c-d-f

F-C-Cis-Dis-f-g-gis-ais-c-dis

 

dur:

F-Ais-C-D-f-g-a-ais-c-d

F-A-Ais-C-D-f-g-a-c-d

Fis-B-Cis-Dis-F-Fis-Gis-Ais-Cis-Dis

F-A-C-D-E-f-g-a-c-d

Fis-Ais-Cis-Dis-f-gis-ais-c-cis-f

 

Sundrum UFO

Zvuk je u nástrojů tvaru UFO o něco hlasitější, čistější a jasnější, tóny hrají odděleněji (méně se ovlivňují) a více se nesou. (některé zvukové parametry jako je hlasitost, prostorovost se nahranými ukázkami nedají přenést) Jsou tvarem uzpůsobeny pro hru rukama, nicméně s paličkami fungují také skvěle.

 

Sundrum UFO 11-tónový s oktávami

Středový tón je základním tónem stupnice. Je koncipován tak, aby zněl co možná nejbasověji. Horní část korpusu - kolem středu - je naladěna většinou na dva tóny: na vysoký základní tón pod hlavním Jazýčkem a doplňující tón nad ním. Toto vyladění umožňuje hrát i na tělo nástroje. Výborně se to dá využít při hraní rukama na tzv. paradidly - tzn. hluché doby. Okolo středového tónu je dalších 5 nejnišžích tónů, na okrajích pak 5 nejvyšších tónů, které mají pod sebou ještě své oktávy. Při rozeznění tónu s oktávou se následně rozezní i tato vyšší oktáva. Zvuk je tak ve vyšších harmonických frekvencích košatější, výraznější a má delší dozvuk.

 

moll:

G-Ais-C-D-F-g-ais-c-d-f-g

G-Ais-D-Dis-F-g-a-ais-c-d-f

G-Ais-D-Dis-F-g-a-ais-d-f-g

Fis-A-Cis-D-E-Fis-Gis-A-Cis-E-Fis

dur:

G-H-D-E-Fis-g-a-h-d-e-fis

 

Sundrum UFO 12-tónový

Sundrum s 12ti tóny je určen těm, kteří chtějí rozvíjet techniku hry především rukama ale i paličkama. Narozdíl od 11-t. nemá 12-t. prostřední basový tón a základní tón je je cca stejně hlasitý jako ostatní. Jeho zvuk je celkově jemnější.. Uprostřed je naladěn zpravidla nejvyšší tón - tón korpusu. V podstatě má tedy tento nástroj tónů 13. Ukázky budou postupně přibývat...

 

moll:

G-Ais-D-Dis-F-g-a-ais-c-d-f-g

G-Ais-C-D-F-g-a-ais-c-d-f-g

 

Sundrum UFO 13-tónový s oktávami

Sundrum s 13ti tóny a oktávami je o něco větší - průměr cca 47 cm. Má proto větší objem a objem rovná se více ozvěny - prostoru ve zvuku. Váží cca 5,2 kg. Středový basový tón je základní tón stupnice, kolem je 6 hlubších tónů bez oktáv a na okrajích 6 vysokých tónů s oktávami. Hraní rukama i paličkami. Ukázky budou postupně přibývat...

 

moll:

G-Ais-C-D-Dis-F-g-a-ais-c-d-f-g

 

Sundrum UFO celo-oktávový

Celo-oktávový Sundrum má zvuk pronikající do všech zákoutí. Je to velmi silný prostředek k meditaci, relaxaci, muzikoterapii. Stačí chvilka hraní a člověk se dostává do bdělého transu. Vzhledem k vysokým frekvencím, které nástroj vydavá je také velmi účinný při očistě prostorů i našich těl. Má celkem 6 tónů, z nichž základní tón je ve čtyřech a zbylé tóny ve třech oktávách umístěných pod sebou (viz. fotogalerie). Dohromady má tedy 19 tónů. některé vyšší oktávy nejdou hrát samostatně, aby zněly úplně čistě, nicméně se rozezní úderem na vrchní nejlubší jazýček od daného tónu či obohacují zvuk o harmonické frekvence. Jeden tón tedy může najednou znít ve třech oktávách.

 

moll:

G-D-F-A-Ais-C